Архітектори balbek bureau дослідили 25 сіл Рівненщини. Вони з’ясували, що найчастіше будинки фарбують у білий, блакитний, жовтий, зелений і теракотовий кольори, вікна – здебільшого блакитні.
RE:Ukraine Villages – проєкт, спрямований на збереження культурної спадщини сіл України. Команда вивчає особливості архітектури приватних будинків, які побудували протягом останніх 100 років, а тоді презентує ці знахідки в діджитал-форматі, розповідає Суспільне.
Усі дослідження проходять у 2 етапи. Спершу волонтери проєкту моніторять контекст з онлайн-джерел – вивчають історичні передумови та вплив географічних і етнографічних чинників на розвиток архітектури регіону. Далі спілкуються з істориками, формують список сіл, куди поїдуть з експедицією.
– Потім дослідники отримують перепустки і їдуть вивчати архітектуру українських сіл. Під час експедицій роблять фото, спілкуються з місцевими, збирають інформацію. Усі зроблені фотографії волонтери завантажують на гугл-диск, – зазначила архітекторка проєту Віталіна Гошовська..
Пізніше їх вивчає команда RE:Ukraine Villages і використовує для роботи над онлайн-конструктором. Скажімо, архітектори balbek bureau дослідили 25 сіл Рівненщини. Вони з’ясували, що найчастіше будинки фарбують у білий, блакитний, жовтий, зелений і теракотовий кольори, вікна – здебільшого блакитні.
Оселі декорують кольоровими елементами у різних комбінаціях. На стінах і кутах найчастіше трапляються декоративні ромби, зображення рослин, сердечка. Поширені також елементи із дзеркала. Веранди у Рівненській області переважно двосхилі та розміщені по центру фасаду.
– Ця багато оздоблена частина будинку слугує його своєрідним обличчям, часом перевершуючи решту будинку в оздобленні, – зауважила Віталіна Гошовська.
Архітекторка вважає, що багатство декоративних елементів на будинках – одна з головних особливостей Рівненщини. Популярний там і декор з металевих пластин і листів. У місцевих будинках можна побачити декоровані металеві димарі, витончені ринви, а також різьблене металеве оздоблення периметра фронтонів.
– У Рівненській області трапляються і дерев’яні будинки, і кам’яні з комбінацією з цегли, ракушняка, пісковика, і мазанки. Усі ці хати є носіями дизайн-коду області, який було важливо дослідити й зафіксувати, – підсумувала архітекторка.
Партнером дослідження на Рівненщині та Волині стала платформа "Алгоритм дій". Як зазначила її керівниця Елла Яцута, balbek bureau додає різні області до свого проєкту. Рівненщина стала дванадцятою на карті онлайн-конструктора.