Упродовж п’яти років фахівці центру контролю та профілактики хвороб брали проби води у великих населених пунктах Рівненщини. Досліджувалася якість питної води, яку водоканали централізовано постачають населенню. Воду оцінювали за санітарно-хімічними показниками та мінеральним складом. Виявилось, що кращу воду споживають мешканці великих міст, а чим далі на північ, тим якість води погіршується.
Олена Гашовська, заступниця директора Рівненського обласного центру контролю та профілактики хвороб:
— Показники безпеки та фізіологічної повноцінності мінерального складу води залежать від водоносного горизонту, звідки вона береться, від стану водопровідних мереж, по яких вода подається користувачам, та наявності ефективної водопідготовки (знезалізнення, знезараження води перед подачею користувачам). Хороші показники якості води були у Рівному, Костополі, Дубні, Острозі, Здолбунові та Горбакові, де відбувається водозабір води з артезіанських свердловин.
У Млинові, Демидівці, Березному, Клевані, Гощі та Зарічному були середні результати якості води. На мою думку, це може бути пов’язано зі станом мереж або водоносним горизонтом. Як відомо, багато мереж централізованих водопроводів є зношеними, експлуатуються багато десятків років. Вони потребують заміни та реконструкції. Наприклад, в пробах води періодично виявляли відхилення у показниках щодо вмісту заліза. Через корозію труб залізо може потрапляти у воду. Достатня кількість заліза важлива для організму, але постійні високі концентрації його у питній воді можуть сприяти загальному нездужанню та зниженню опірності організму до хвороб. Можуть порушуватися обмінні процеси організму, це може впливати на серцево-судинну систему та кишковий тракт. Тому водоканалам таких населених пунктів рекомендується проводити ревізію мереж та покращити водопідготовку перед постачанням води населенню.
Мікробне забруднення чи вміст деяких хімічних домішок не змінюють суттєво органолептичних властивостей води (запах, колір, присмак), тому, відповідно, і не викликають підозри щодо її безпечності, але можуть негативно впливати на здоров’я людей.
Найчастіше ми фіксували відхилення від норми у пробах води в Клесові, Рокитному, Мізочі, Володимирці, Корці, Дубровиці та Радивилові. Не можна стверджувати, що вода у водопроводах цих населених пунктів є небезпечною або поганою. Однак фактом є те, що там досить часто фіксувалися відхилення від державних стандартів якості води. Наприклад, реєструвалась невідповідність за мікробіологічними показниками. Іноді таке буває через зношеність водопровідної мережі, тоді зростає ризик втрати цілісності труби та забруднення. Для протидії таким ситуаціям керівникам водоканалів потрібно завжди контролювати та удосконалювати процес знезараження води. Вода на півночі Рівненщини має природно високий вміст заліза. Тому можна рекомендувати місцевим жителям використовувати системи фільтрів перед вживанням води.
Богдан СЛОНЕЦЬ.