«Де не підморозило, то градом добило»: чи буде Рівненщина з городиною?

«Де не підморозило, то градом добило»: чи буде Рівненщина з городиною?

На Рівненщині нині — справжня битва за врожай. Небачені досі заморозки у повітрі та на ґрунті завдали неабиякої шкоди багатьом культурам, від картоплі до кукурудзи. Ще раніше в багатьох садках померз цвіт абрикосів, десь зачепило і вишні. Тож люди вдаються до різних хитрощів, аби хоч якось захистити рослини: хтось накриває агроволокном, хтось розводить багаття, щоби димом огорнути ніжне листя, бо інакше загине.

Вочевидь, великих врожаїв чекати не доводиться. Та все ж панікувати не варто — рослинам треба дати другий шанс, вважає Андрій Кузьмич, голова Асоціації фермерів та приватних землевласників у Рівненській області:

— Рівненщина та Волинь — дві області, які найбільше постраждали в Україні. Вкотре переконався, що врожай в першу чергу формує не насіння, не посадка і обробка, а погодні умови. Цього року вони виявилися не аномальними, а екстремальними! Якщо під час перших приморозків у фермерів були лише побоювання, то ці вже добряче «дали по голові». У нашій області протягом п’яти днів, день у день, були морози в повітрі і приморозки на ґрунті. Треба розрізняти, бо мороз в повітрі більш небезпечний. Але й приморозок на ґрунті теж шкідливий, згубний для вегетуючих рослин, які вже зійшли. Навіть якщо середньодобова температура становить менше +8, то рослина уже починає стресувати: сповільнюється у рості, зменшує потенційну врожайність. А якщо вдаряють ще й морози… Минулої неділі на півночі Рівненщини на додачу пройшов град.

Найбільше нині постраждали насадження картоплі. Така ситуація була навіть у мене під агроволокном — там, де рослини краєм торкалися до волокна, утворився опік. Але надія є, бо хоч і підмерзли, та все ж не загинули. Рятую антистресовими препаратами, гуміновими кислотами, амінокислотами і сподіваюся, що відновиться. Що стосується звичайних господарств, то в людей багато картоплі померзло. Але я хотів би порадити і не спішити її передисковувати чи заорювати, а все ж таки дати шанс — як казали наші діди, рослина ще може «відмолодитися» після перших приморозків. Так, великого врожаю уже чекати не варто, але може бути новий виток вегетації і відновлення.

Багато в області було посіяно сої — на жаль, чимало посівів згинуло, бо це рослина, яка боїться морозу. Також негативно все це вплинуло на кукурудзу, і вона пожовкла, перебуває в страшному стресі, можливо, відмолодиться, а може, й ні. Навіть померз ріпак, який пережив зиму: нині поопадав цвіт, молоді стручки повідвалювалися, тож наші фермери дуже великі площі заорюють, задисковують. Хтось уже і розсаду висадив, то попримерзала в теплицях. Загалом збитків багато завдала така погода. У перших числах травня завжди були приморозки, але не пригадую, щоб були такої інтенсивності і тривали так довго, як нині.

Навряд чи можемо сперечатися з природою, ми потрапили в такий антициклонний пояс. Причиною тому може бути й негативна людська діяльність, бо ліси вирубують, а все це впливає на зміни клімату. Побачимо також, яким буде літо, бо синоптики прогнозами не тішать, кажуть, що воно може бути аномально спекотним та з’являтимуться смерчі.

Та все ж не можна сказати, що зовсім будемо без вишень та черешень, без абрикосів — зав’язі все ж бачив. Приморозки відтерміновують появу ранніх овочів на ринку. Можливо, вони уже просто не в такій кількості будуть, як ми звикли.

Олена РАКС.

Джерело

Новини Рівного