Щонайменше десяток приватних китайських компаній активно співпрацює з окупованими територіями Донеччини та Луганщини.
Причому представники бізнесу Піднебесної чудово розуміють, що вони роблять, повідомляє NV.
З боку китайських компаній йдеться як про постачання обладнання, так і про приїзд представників бізнесу КНР на окуповані території, створення спільних підприємств та активне залучення місцевої робочої сили.
КНР у таких контактах представляють найрізноманітніші галузі – від енергетики та інфраструктури сільського господарства до легкої промисловості.
«На даний час росіянам не вистачає грошей для розбудови захоплених українських земель. Тому Кремль намагається долучити китайські компанії до інвестування в окуповані райони України», — переконаний Павло Лисянський, директор Інституту стратегічних досліджень і безпеки.
Перші серйозні контакти китайських бізнесменів з підприємствами окупованих частин Донеччини та Луганщині відбулися навесні 2023 року. Тоді у Гуанчжоу відбулася виставка імпорту та експорту «Кантонський ярмарок». І як відзвітував окупаційний ресурс «ZOV ДНР», участь в ньому взяв такий собі Артем Жихарєв, радник генерального директора так званої «державної» компанії Надра з «ДНР». Він також відвідав заводи з виробництва гірничодобувного устаткування в Пекіні, Чженчжоу, Цзінані та Тайюані.
Згодом китайська компанія Liming Heavy Industry Science & Technology, виробник дробарно-сортувального та млинового устаткування, за повідомленнями російських медіаресурсів, поставила для Надра стаціонарні дробарні установки, вібраційні живильники та додаткове обладнання для запуску заводу.
Того ж року компанія «Каранський кар’єр» з так званого «Тельманівського муніципального округу» окупованої Донеччини, підписала угоди про співпрацю з двома виробниками промислового обладнання з КНР: фабрикою Amma Construction Machinery Shanghai, що виготовляє обладнання для подрібнення порід, та виробником дробильно-сортувального обладнання Zhongxin Heavy Industrial Machinery.
Китайці зобов’язались супроводжувати пусконалагоджувальні роботи й виробничі процеси на новому заводі з виготовлення мінерального порошку у Каранському кар’єрі.
Минулого року ця дробильно-сортувальна фабрика була введена в експлуатацію.
Інтерес бізнесменів із Піднебесної почав поширюватись і на залишки вугільної промисловості окупованої Донеччини. Так виробник гірничодобувної техніки Sany Heavy Industry поставив прохідницькі комбайни компанії Імпекс-Дон, яка має чотири шахти в захопленому росіянами регіоні: дві в Чистяковому (Торезі), у Сніжному, та в Хрестівці (Кіровському).