Лижні курорти: ризики траси у Буковелі і куди новачкам краще не їхати

Лижні курорти: ризики траси у Буковелі і куди новачкам краще не їхати

Цього зимового сезону на українських гірськолижних курортах аншлаг. Всюди черги, а на спусках подекуди затори з лижників і сноубордистів. То який гірськолижний курорт обрати новачкам, а який – професіоналам, а також скільки коштує навчитися стояти на лижах.

Сині, червоні, чорні траси
Проводити свята на лижах стає дедалі популярнішим видом відпочинку в українців. І це не голослівне спостереження, на популярність, що росте, вже звернули увагу і на самих курортах. Відвідуваність гірськолижних курортів під час зимових свят зросла на 40%, порівняно з минулим роком, – відзвітували в Асоціації готелів і власників садиб Яремчанщини.

Хоча, відверто кажучи, інфраструктура багатьох курортів не готова до навали туристів. Наприклад, на трасах найбільш популярних курортних комплексів траплялися навіть затори з людей. Також сталося кілька нещасних випадків, які закінчилися смертю 12-річного хлопчика і 28-річної жінки.

Тому, перш ніж бронювати номер в готелі і витрачатися на скіпаси, варто:

поцікавитися оснащенням курорту. На хорошому курорті є вирівнювачі снігу, штучне засніження, надійні підйомники, обов’язково медпункт;
уточнити наявність прокату спорядження. По-перше, це зручно. Можна не тягнути з собою важкі сумки з екіпіруванням. А буває й таке, що туристи забувають шолом чи окуляри вдома. На допомогу приходять консультанти саме з такого пункту прокату спорядження;
запитати про наявність лижної школи. Це для новачків. Не скупіться, візьміть кілька уроків у сертифікованого тренера.
В Карпатах є зелені, сині, червоні і чорні траси. Це такий собі поділ спусків за складністю від найпростіших до найскладніших. В бік двох останніх новачкам навіть і дивитися не варто. Вважайте, що ті спуски – наче вертикальна стіна. Починати краще з учбових (зелених) трас, а вдосконалювати техніку можна на синіх.

І на зеленій, і на чорній трасах має значення якість снігового покриву. Найкращим вважається пухкий сніг, на якому легко гальмувати і не страшно падати. Уникайте різких поворотів, схилів з льодяною кіркою. Падіння на такій ділянці, швидше за все, буде травматичним.

Наостанок порада тим же початківцям: починайте свої лижні уроки зранку, бо ж тоді на схилах малолюдно. До того ж траси не затоптані, а сніг ще ідеально пухкий.


За останні два десятиліття лижі стали трендом в Україні. Фото: ФБ Буковель

Буковель
В зимовий сезон тут людно всюди: і в готелях, і в ресторанах, і на спусках. А біля підйомників узагалі черги. Люди скаржаться, що доводиться чекати від 15 до 40 хвилин, щоб нарешті поїхати на омріяну гірку. Хоча щасливчики, які придбали віп-скіпаси, у чергах не стоять.

Щодо трас, то тут Буковель попереду всіх інших гірськолижних курортів України. Загальна довжина спусків майже 63 км. Є траси як для новачків, так і для професіоналів. До прикладу, для тих, хто лише вчиться, ідеально підійдуть спуски 1е і 1с, 2с, 3а, 8д. Це пологі, широкі і більш-менш прямі доріжки для початківців. Для тих, хто вже давно стоїть на лижах чи сноуборді, достатньо так званих червоних і чорних трас з відповідними позначками.

Але є нюанс: це траса 7а. Позначена на карті Буковелю синім кольором, тобто така, що підходить для початківців. Насправді ж спуск тут може обернутися серйозним падінням. По-перше, траса хоч і пряма, але різка, має кілька малопомітних поворотів. А по-друге, завжди багатолюдна.

Узагалі не вмієте стояти на лижах чи дошці, але хочете навчитися? Тоді сміливо вирушайте на навчання до Буковелю. Тут дійсно є всі умови для новачків: прокат спорядження, тренери, групові та індивідуальні заняття і навіть лижна школа для дітей. От тільки ціни кусаються.

Вартість:

Скіпас – 1800 грн/день
Віп-скіпас – 3400 грн/день
Прокат спорядження – 1200 грн/день
Навчання (групове за 4 год.) – 2600 грн
Індивідуальне (3 год.) – 4700 грн
Дитяча лижна школа – 1640 грн/година
Як доїхати:

Зручно потягом до станції Татарів-Буковель, що в селі Татарів (Івано-Франківська обл.). Звідти є трансфер до самого комплексу.

Якщо їхати власним транспортом, то через Івано-Франківськ, Надвірну, Яремче, Микуличин, Татарів.

Драгобрат
Драгобрат – найбільш високогірний курорт України. І сніг тут з’являється найперше і лежить аж до квітня. На Драгобраті є 8 трас з різною довжиною, а їх загальна протяжність – 9 км. Спуски досить складні. Хоча деякі фанати лиж кажуть, що на Драгобраті зручно кататися і початківцям, але це не так. Курорт розрахований на тих, хто давно стоїть на лижах чи сноуборді, а також любителів фрірайду. Навіть є траси, прокладені через ліс.

Ще один нюанс: більшість тамтешніх підйомників бугельного типу. І насправді це проблема для початківців. Більш того, нещодавно на Драгобраті сталася трагедія. Молода жінка, яка тільки-но стала на лижі, зірвалася з бугельного підйомника, рухнула вниз по трасі і врізалася головою в металеву огорожу. Загинула. Тому новачкам радимо обирати більш спокійні місця.

І про погоду. На Драгобраті свій власний клімат. Це жарт, в якому є певна правда, тому що спрогнозувати погоду на тамтешніх горах практично неможливо. Бувалі лижники розповідають, що часто сонце у небі раптово ховається за хмари, починається рясний снігопад або – і це гірше – такий густий туман, що і власних рук не видно.

Вартість:

Скіпас (денний безліміт) – від 1200 грн
Прокат спорядження – від 1000 грн/день
Навчання (групове, 5-8 людей) – 3000 грн за годину
Індивідуальне (1 год.) – 1000 грн
Як доїхати:

Автобусом, автомобілем чи потягом до селища Ясіня (Івано-Франківська обл.). А вже там скористатися послугами трансферу.

Тренер допоможе стати на лижі і дитині. Фото: ФБ Буковель

Славське
Півтори години зі Львова автобусом чи потягом – і можна насолоджуватися засніженими горами. Це селище Славське, де 11 трас протяжністю аж 22 км. Схили різної складності. Тобто тут є де покататися і новачкам, і професіоналам.

Вважається, що найкращі траси знаходяться на горі Тростян. До речі, на західному схилі внизу розташовується так звана велика долина «чайників» – прекрасне місце для навчання новачків і дітей. На схилах працюють підйомники, в основному бугельного типу.

Якщо ще декілька років тому Славське було таким собі селом з відповідним ненав’язливим сервісом, то тепер відпочинок тут з кожним роком стає більш цивілізованим. Біля трас є камери схову, також достатньо кав’ярень, ресторанів у самому селищі. А готелі пропонують багато розваг для гостей. І ще одна перевага Славського – ціни.

Вартість:

Скіпас (денний безліміт) – від 800 грн
Прокат спорядження – від 300 грн/день
Навчання (групове за 3 людини) – від 2000 грн за годину
Індивідуальне (1 год.) – від 800 грн
Як доїхати: до селища курсують і потяги, і автобуси (станція Славськ). Також можна доїхати власним автомобілем: якість дорожнього покриття дозволяє.

«Плай»
Сюди можна доїхати зі Львова всього за 2 з половиною години на авто. Інколи «Плай» називають ще міні-Буковелем. Але, відверто, перебільшують. Тут дійсно гарні краєвиди, але до Буковелю, як комплексу, ще рости й рости.

Є гірськолижні траси (сині, червоні і чорні) і для початківців, і лижників з досвідом. Також розташовані 2 підйомника довжиною 1200 метрів та бугельний підйомник. А для наймолодших працює окрема дитяча гірка з безкоштовним фунікулером.

Після активного відпочинку туристи можуть відпочити в кафе, готелі, сауні, що на території комплексу.

Перевага «Плаю» у тому, що тут завжди малолюдно. Тому можна навчитися стояти на лижах, відполірувати свою техніку, та й узагалі накататися на рік наперед.

Вартість:

Скіпас (денний з 9:00 до 17:00) – 850 грн
Прокат спорядження – від 350 грн за день.
Навчання (групове за 3-8 людей) – 900 грн з учня/год.
Індивідуальне (1 год.) – 1200 грн
Як доїхати: гірськолижний комплекс «Плай» розташований у Сколівському районі Львівської області біля селища Плав’є (траса Київ – Чоп). Тому зручно добиратися автобусом або власним транспортом. Якщо їхати потягом, то до станції Сколе або Воловець, а далі на маршрутному таксі до самого комплексу.


Цього зимового сезону на українських гірськолижних курортах аншлаг. Фото: turystam.in.ua

«Красія» поки зачинена
Курорт з найдовшою гірськолижною трасою в Україні, протяжність якої понад 3,5 кілометри, а ширина – до 250 метрів. Це «Красія», що біля села Вишки (Великоберезнянський район Закарпатської області). Тут завжди просторо, малолюдно, спокійно. «Красія» однаково подобається як професійним лижникам, так і початківцям і сім’ям з дітьми. Тому це місце має бути у нашому списку.

От тільки поки що курорт зачинений. Працівники обіцяють розпочати роботу з дня на день, але на Закарпатті надто тепло. На спусках снігові гармати сиплють сніг, під яким буквально зеленіє трава. Дотепер невідомо, чи ж відчинить свої двері «Красія». 

Коротко про.

Джерело

Новини Рівного