Наймолодшій пацієнтці — лише 21 рік. Насторожує медиків той факт, що 50% жінок з Рівненщини, в яких виявили рак шийки матки, — молодші 50 років

Наймолодшій пацієнтці — лише 21 рік. Насторожує медиків той факт, що 50% жінок з Рівненщини, в яких виявили рак шийки матки, — молодші 50 років

Мобільна акушерсько-гінекологічна бригада Рівненського обласного перинатального центру щотижня виїжджає у різні села, щоб безкоштовно обстежувати їхніх мешканок. Для багатьох з них це чи не єдина можливість перевіритися у фахівців, адже часто не мають змоги поїхати до лікаря. Як розповідає керівниця обласного центру планування сім’ї та репродукції людини Маргарита Цилінська, під час таких обстежень часто виявляють патології. Одна з найстрашніших — коли є підозра на рак шийки матки, основною причиною якого є вірус папіломи людини (ВПЛ):

— Ми почали їздити ще наприкінці 2022-го: маємо виїзди кожен день, крім суботи і неділі. У середньому за один виїзд ми оглядаємо 25 жінок. Тобто за два роки ми в середньому оглянули 12 800 жінок. Більшість з них — це жінки репродуктивного віку, які живуть статевим життям. Це досить масштабна робота, тому що 50% цих жінок не мають можливості, щоб поїхати в заклад і перевіритися. Вони живуть у сільській місцевості, де вже анульовано ФАПи, де вже немає фельдшера і є тільки лікар, який приїжджає до них раз на тиждень. А сімейний лікар не робить цих оглядів. У нас на прийомі були жінки, які по 20 років не зверталися до гінеколога! Є такі жінки, які не мають навіть коштів на маршрутку. А якщо і мають гроші на проїзд, то не можуть покинути господарства, тому що чоловіки на війні, а вдома чекає город і вони просто забувають про себе.

Ми і кольпоскопію робимо, і УЗД, забір аналізів. На виїзне обстеження можуть прийти навіть ті жінки, які не мають якихось скарг. Чому це важливо? Шийка матки — це один з небагатьох органів, доступний до візуалізації, де можна оглянути, узяти забір цитології без жодних розрізів, додаткових втручань. Якщо маємо підозру на дисплазію, тоді запрошуємо до себе у заклад і проводимо додаткові обстеження, біопсію й тест на вірус папіломи людини.

Саме рак шийки матки залишається одним з найбільш поширених видів раку серед жінок. Чим раніше його діагностують, тим більше шансів на виживання. У 74% захворілих мешканок Рівненщини його виявили на першій-другій стадіях, 16% пацієнток мають третю стадію, а 8% — уже останню, четверту. Насторожує медиків той факт, що 50% жінок, у яких виявили рак шийки матки, — молодші 50 років.

— В основному ми займаємося пацієнтками, які вже, на жаль, захворіли на рак шийки матки або мають передракове захворювання, тяжку дисплазію. От у 2023 році на цей вид раку первинно захворіли 97 пацієнток, минулого року було 86. Загалом у нас на обліку перебувають 1800 пацієнток з онкологічними захворюваннями, — розповідає Світлана Орешко, завідувачка відділення онкогінекології Рівненського протипухлинного центру. — Наймолодшій пацієнтці, в якої був діагностований рак шийки матки минулого року, лише 21 рік. Це дуже психологічно важко. Але вона була радикально пролікована, і ми сподіваємося, що у неї буде все добре.

Якщо пацієнтка звертається до лікарів на першій або другій стадії, їй пропонують оперативне лікування. Але краще, щоб до такого не доходило, адже лікування раку шийки матки все одно є дуже травмуючим, і зберегти жіночі органи можуть не кожній пацієнтці, бо на те є чіткі покази.

— Загалом у нас в протипухлинному центрі методика надзвичайно відпрацьована, маємо два «лінійники», працює брахітерапія. Працюємо максимально ефективно щодо виживаності пацієнток і для покращення якості життя після проведення спеціального лікування, — розповідає Світлана Орешко. — Чим раніше ви діагностуєте рак, тим більший лікувальний успіх можна очікувати. Якщо на першій стадії раку шийки матки п’ятирічна виживаність складає 74–91%, то на другій — це вже 40–70%, а на четвертій стадії протягом п’яти років виживає лише 14–24% пацієнток…

Ми ретельно проаналізували випадки захворювання у третій-четвертій стадії, й це на 100% були пацієнтки, які не зверталися до лікаря більше п’яти років. Тобто тільки вчасне звернення, огляд і профілактика допоможуть.

Як зауважує головний санітарний лікар області Роман Сафонов, єдиним способом профілактики цього страшного виду раку є вакцинація проти вірусу папіломи людини, що допомагає запобігти зараженню на 90%. Зазвичай її рекомендують дівчаткам у віці 9–13 років, до початку статевого життя. Але й старших дівчат та жінок вона теж захистить, а хто уже заразився — підтримає у боротьбі з вірусом. Єдина проблема у тому, що така вакцинація в Україні досі не входить до Національного календаря щеплень. Тож купувати вакцину доведеться за власні кошти, а вона недешева — до прикладу, одна доза квадривалентної вакцини «Гардасил» може коштувати до 5,5 тисячі гривень, залежно від аптечної мережі. А її потрібно вводити двічі або тричі — залежно від віку. Та навіть одна доза вакцини краще, ніж жодної, — додають лікарі. Окрім того, бувають і гуманітарні проєкти.

У 2022–2023 роках у міському пологовому будинку в Рівному проводили безкоштовну вакцинацію дівчат проти ВПЛ. Завдяки проєкту Центру громадського здоров’я медики отримали 308 доз, а ще 600 доз — у вигляді гуманітарної допомоги.

Олена РАКС.

Джерело

Новини Рівного