Рівне — серед лідерів з-поміж українських міст за темпами, з якими дорожчали квартири в минулому році. Особливо в новобудовах. Нині однокімнатна квартира на вторинному ринку коштує в середньому 45 тисяч доларів, а двокімнатна — близько 58 тисяч. Щоб придбати однокімнатну квартиру в Рівному, звичайному мешканцю доведеться відкладати всі зароблені гроші майже 8 років або й більше.
Дорожче, ніж у Рівному, квартири у Західній Україні коштують хіба у Чернівцях, Львові та Ужгороді. Ріелтори кажуть, що на підвищення цін вплинула війна, відколи чимало людей взялися переїжджати у більш спокійні західні області.
Ірина Радько, директорка агентства нерухомості «Квартал»:
— Вартість квадратного метра справді зросла, насамперед — у новобудовах. «Вторинка» також тягнеться за первинним ринком, але зростання тут менше. Я думаю, ціни піднялися за рахунок того, що діють «єОселя», «єВідновлення» та інші державні програми, що стимулюють купувати житло. Також на це міг вплинути й інший сумний фактор: рідні загиблих воїнів вкладають кошти у купівлю нерухомості. Зростають у ціні електроенергія, газ, будівельні матеріали та робота будівельників. Останніх сьогодні дуже важко знайти — ми всі знаємо, що переважна частина чоловіків захищають країну. Це також здорожчує вартість квадратного метра.
Попит у нашому регіоні є. Квадратний метр житла у новобудовах в Рівному може коштувати від 900 (або на етапі будівництва можна ще й по 800 доларів щось знайти) до 1600 доларів. На вторинному ринку це 400–1000 доларів за «квадрат», залежно від району, від стану, від поверху, від «начинки» — який там зроблено ремонт, які залишаються меблі. Адже «вторинка» теж є різна, особливо, якщо це будинок, який здали в експлуатацію лише 3–5 років тому.
На ціну дуже впливає локація: люди бояться верхніх поверхів, звертають увагу на віддаленість від військових частин, від заводів та інших об’єктів критичної інфраструктури. Навіть в оренду не дуже хочуть брати житло на верхніх поверхах. А от наявністю поблизу оселі укриттів поки особливо не цікавляться.
Щодо переселенців з інших регіонів, то за готівку дуже мало приїжджих купують житло. Помічаємо, що нині приїжджають з Сум, Запоріжжя, Дніпра… Раніше переселенці, як правило, шукали житло в оренду, а потім їхали далі. Тепер уже більше до нашого міста придивляються, розглядають Рівне під купівлю нерухомості. Та все ж це не масово.
Загалом новобудови до 20% зросли в ціні. Чи збережеться така тенденція на майбутнє? Це залежить від того, як буде розвиватися ситуація в країні і як будуть виділятися державні кошти на соціальні програми. Чим більше їх буде виділятися, тим попит буде вищий.
Олена РАКС.