Факт демонтажу вивчають поліцейські
Неподалік Рівного демонтували церкву 18 століття. Храм Івана Хрестителя був розташований у селі Забороль. У соцмережах обурені користувачі повідомляли, що на місці пам’ятки знайшли останки людських кісток.
Все що лишилося від церкви
Зокрема, краєзнавець Микола Бендюк опублікував такий допис у Фейсбуці:
– В мене чергове «дежавю»!
Я таке вже проходив більше 10 років тому, коли в селі Розваж, що біля Острога, бензопилами порізали церкву 18 ст, яка ще й була пам’яткою архітектури національного значення.
Сьогодні це повторилося в селі Забороль, що біля Рівного. Тут теж бензопилами порізали церкву 18 століття і вже тракторами розрівняли територію. На вирівненій поверхні є фрагменти черепів та людських кісток.
Черговий «похорон» нашої історії та культури. Сумно що ніхто так й не поніс покарання по знищення церкви в Розважі.
Нещодавно острожанами забудовниками (які на кожне свято одягають вишиванки і заявляють що вони патріоти), було знищено величезний пласт культурного шару в Острозі і зруйновано усипальницю 18 ст.
І от знову руйнування!!!
Це таким був храм який порізали бензопилами. Зовні звичайний для Волині, цей дерев’яний храм також унікальний.
Рідкісний приклад культової волинської архітектури, де два зруби – бабинець і нава – однакової ширини й висоти, що дозволяє віднести будівлю до зразків, які доносять до нас у прихованій формі давніші традиції місцевого дерев’яного зодчества.
Лишень крутіший двосхилий дах над середнім зрубом дещо його виділяє. А ось вузька п’ятикутна апсида з невисокими службовими прибудовами у бічних кишенях типова для середини XVIII століття. Увінчує церкву великий, доволі високий восьмерик з бічною главою, над якою надбудована декоративна маківка, теж восьмикутна.
Особливу художню роль відіграє крупний карниз, що став можливим саме завдяки однаковій висоті зрубів. Він наче розмежовує об’єм церкви на дві гармонійно поєднані частини – верхню й нижню.
Так виглядав храм раніше
Офіцер громади попередньо з’ясував, що, роботи погоджені з владою і є необхідні дозволи.
Втім, у поліції Радіо Трек повідомили, що факт знищення історичного об’єкта зареєстрували у журналі єдиного обліку заяв і правоохоронці проведуть додаткову перевірку демонтажу релігійного об’єкта.
Попередньо відомо, що у реєстрі пам’яток державного значення храм не був. Журналістам Радіо Трек керівниця управління культури Рівненської ОВА Любов Романюк так пояснила ситуацію:
– Сьогодні здійснили повторний виїзд, вчора були також. До виїзду залучали представників церковної громади, священика, представників органу самоврядування.
Зазначена культова споруда не була об’єктом (пам’яткою) культурної спадщини.
В 2015 для збереження будівлі церкви прихожанами було прийнято рішення про обкладення сайдингом, але це не врятувало від руйнування.
Тож прийнято рішення про будівництво нової церкви.
Тим часом у коментарях під дописом краєзнавця місцеві мешканці також пояснюють, що технічний стан споруди був аварійним, тож у майбутньому там хочуть побудувати новий храм.
Так виглядав храм після реконструкції у 2015 році
Так виглядав храм після реконструкції у 2015 році