Пішов добровольцем у ЗСУ колишній начальник міського департаменту економіки Рівного Володимир Липко. І поповнив лави українських посадовців, які мобілізувалися, поки їхні справи знаходяться у суді. Найвідоміший з них — колишній голова податкової служби Роман Насіров, який намагався мобілізуватися, щоб уникнути покарання за рішенням суду.
Тим часом справа Володимира Липка про завдані мільйонні збитки для бюджету Рівного й надалі слухається у суді. Справа стосується закупівель соку та жиру, якими у разі колапсу повинні були годувати рівнян у «Пунктах незламності». Закупівля була в грудні 2022 року.
Тоді департамент, який на той час очолював Володимир Липко, придбав 10,5 тонни жиру, як згодом виявилося, сумнівної якості, за 1,2 мільйона гривень. Постачальником жиру був підприємець Сергій Омельчак.
Слідство стверджує, що начальник департаменту Володимир Липко не організував належним чином прийом товару, не перевірив його кількість та якість. Крім того, жири були поставлені на склад в пошкоджених упаковках, без маркування та з цвіллю на поверхні продукції. Відповідно до висновку судової експертизи, ці жири не відповідають вимогам ДСТУ, містять суттєве перевищення гранично допустимих рівнів свинцю, заліза та нікелю і є небезпечними для здоров’я людини.
Ще одним епізодом справи є закупівля соків. У грудні 2022 року департамент економіки закупив 52 500 літрів соку у підприємниці Аліни Максимець. Сік було куплено за ціною 41,02 грн за літр на суму 2 153 550 грн. Натомість його ринкова вартість вдвічі менша — 21,10 грн за літр.
Тож проти Сергія Липка було направлено два обвинувальні акти до суду. Уже під час розгляду матеріалів по суті суддя міського суду Рівного Євген Сидорук вирішив об’єднати дві справи в одну. Адже вони стосуються однієї людини, яку підозрюють у службовій недбалості, що завдала збитків бюджету Рівного.
У суді прокурор просив знищити жир, бо тримати цей доказ уже не було сенсу, адже він зіпсувався. Однак підприємець Сергій Омельчак вимагав, щоб куплений у нього жир повернули йому. Міська рада надала документальне підтвердження — цей підприємець повернув до бюджету Рівного 1,2 мільйона гривень за жир. Тому суддя Євген Сидорук ухвалив рішення повернути жир підприємцю, а справу продовжили слухати.
Під час судового засідання 12 вересня адвокат Сергій Меркулов повідомив міський суд Рівного, що підозрюваний Володимир Липко проходить військово-лікарську комісію. І буде мобілізований до Збройних сил України. Це могло означати, що справа про службову недбалість завмре у суді. Адже в Україні уже є схожі прецеденти. Найвідомішим з них є випадок з колишнім очільником ДФС Романом Насіровим, якого підозрюють у хабарництві. Коли слухання його справи уже перебувало на фінальній стадії, він мобілізувався до 101-ї окремої бригади охорони Генштабу ЗСУ. Однак згодом наказ про мобілізацію було скасовано. Загалом Спеціальна антикорупційна прокуратура заявила, що підозрювані користуються можливістю мобілізуватися, щоб уникнути покарання. Уже відомо про 48 випадків, коли підозрювані враз ставали добровольцями. У зв’язку з цим розгляд їхніх справ було зупинено, а строки притягнення до відповідальності спливають, що збільшує ймовірність уникнення покарання.
Однак речниця прокуратури Рівненщини Оксана Жужельська уточнила, що справа колишнього керівника департаменту економіки Володимира Липка досі перебуває на судовому розгляді. Було ухвалено рішення не зупиняти її розгляд, а мобілізований приєднується до засідань онлайн у разі можливості.
Цю інформацію підтвердив і захисник Володимира Липка, адвокат Сергій Меркулов:
— Справи про жир та закупівлю соків було об’єднано в одну. На даний момент здійснюється її судовий розгляд. Справа не зупинена, бо клопотань та підстав для її зупинки не було надано. Тому Володимир Липко періодично бере участь в засіданнях у режимі відеоконференції. Під’єднується, коли це дозволяє служба. Слухання по справі тривають.
Нагадаємо, що колишнього начальника департаменту економіки міськради Рівного Володимира Липка обвинувачують за частиною 2 статті 367 Кримінального кодексу України «Службова недбалість, яка спричинила тяжкі наслідки». Якщо чиновника визнають винним, то йому може загрожувати позбавлення волі на строк від двох до п’яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та зі штрафом від 250 до 750 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або без такого.
Богдан СЛОНЕЦЬ.