У лісах Рівненщини «бебі-бум»

У лісах Рівненщини «бебі-бум»

У лісах Рівненщини збільшилась кількість звірів. Навіть тих, які занесені до Червоної книги України. Працівники лісової галузі вважають, що весь секрет — в особливих умовах, в яких зараз живуть звірі.

Було підраховано, що кількість косуль у 2023 році становила 15 872 особини, а у 2024 їх кількість збільшилася до 16353, чисельність диких кабанів з 654 зросла до 862, оленя благородного — з 1494 до 1598 червонокнижного лося з 1091 до 1174.

Найбільший приріст продемонстрували м’ясоїдні тварини. Для порівняння: у 2023 році в області налічувалася 771 лисиця, а у 2024 році — вже 2831, вовків у 2023 році було зафіксовано 111, у 2024 році — 180. Оскільки збільшення кількості хижих тварин є небезпечним, то регулюватимуть їхню чисельність мисливці.

Юрій Штогун, начальник відділу мисливського господарства, полювання та рекреації Північно-Західного управління лісового та мисливського господарства:

— З початку війни в лісах Рівненщини діяла повна заборона на полювання. Це є однією з причин збільшення чисельності тварин. Також власники мисливських угідь піклуються про диких тварин. Тобто встановлюють спеціальні солонці та годівниці, де здійснюється підгодівля тварин взимку. Сам же облік тварин мисливські об’єднання проводять різними методами. Один з основних — це підрахунок кількості особин тварин по слідах на снігу, залишках життєдіяльності тварин, фотопастках та ін.

Щодо збільшення кількості м’ясоїдних тварин, то чисельність мисливці не контролювали. Окрім цього, оскільки збільшилася кількість звірів, на яких можна полювати, то й зросла кількість м’ясоїдних тварин. Наприклад, найбільше збільшення кількості фіксується у лисиць — аж у чотири рази. Це обумовлено особливістю звіра. Адже самка лисиці на другий рік свого життя вже приносить потомство у 4–5 лисенят. Звісно, що не всі виживають, бо є певний природний відбір, але лисиці доволі активно розмножуються. І це небезпечно. Адже лисиці харчуються польовими мишами та щурами. Саме ці тварини найбільше хворіють на сказ. Тому лисиця, коли поїдає хвору на сказ тварину, може заразитися. Після чого лисиця контактує з домашніми тваринами, що є небезпечним для людини.

Минулого року Держспоживслужба фіксувала на Рівненщині значне збільшення випадків захворювання на сказ серед домашніх тварин. Це відбулося, в тому числі, через збільшення кількості лисиць. Стосовно вовків, то збільшення їх кількості є небезпечним для інших тварин. Вовк — це хижак, який є небажаною твариною у мисливських угіддях. Їхня чисельність має регулюватися, оскільки наслідки перебування вовка, починаючи з весни, відображаються на червонокнижних тетеруках, глухарях та на молодняку косуль, оленя та лося. Загалом вовк є мігруючою твариною, яка вільно перетинає кордони та подорожує Європою. Взагалі тварини у світі доволі активно мігрують. Наприклад, така тварина, як шакал з Туреччини іммігрувала до України. На Рівненщині шакалів ще не фіксували, проте це лише питання часу, бо вони уже є в сусідніх Тернопільщині та Хмельниччині. Оскільки відбулося збільшення кількості хижих тварин, то буде проведено їхнє регулювання. Насамперед це відбудеться в лісах Дубенського та Рівненського районів.

Богдан СЛОНЕЦЬ.

Джерело

Новини Рівного