Українські правоохоронці проводять обшуки у працівників Медико-соціальних експертних комісій (МСЕК), лікарнях та прокуратурах кількох областей.
Обшуки проводять у рамках розслідування фактів неправомірного отримання інвалідності посадовими особами, зазначає прес-служба Офісу генерального прокурора. – Ці заходи є частиною комплексної боротьби з корупцією та зловживанням службовим становищем в органах прокуратури та системі медико-соціальної експертизи… Обшуки проводять у кількох обласних прокуратурах, лікарнях та МСЕК, де виявлено факти видачі довідок з ознаками фальсифікацій. Вилучено медичну документацію та особисті справи, які можуть бути доказами у розслідуванні. Триває робота щодо встановлення причетних осіб, – зазначили правоохоронці. Водночас Офіс генпрокурора продовжує службове розслідування можливих зловживань прокурорів під час отримання груп інвалідності, яке охоплює всі регіони, спецпрокуратури та центральний апарат. За даними відомства, на сьогодні в органах прокуратури всіх рівнів налічується 523 прокурори, які мають інвалідність. Цей показник становить менше ніж 6% від загальної чисельності прокурорів і не перевищує 10% у прокуратурах. Значне перевищення цього відсотка спостерігається у прокуратурах Хмельницької (29%) та Черкаської (27%). Двом прокурорам встановлено І групу інвалідності, 328 – ІІ групу та 193 – ІІІ групу. Серед них 348 або 67% – чоловіки, 175 або 33% – жінки. 386 прокурорів або 74% отримали початкове рішення МСЕК про встановлення інвалідності в період до 2022 року. Правоохоронці нагадали, що згідно зі ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" прокурори, визнані особами з інвалідністю І або ІІ групи, мають право на призначення пенсії за інвалідністю у розмірі пенсії за вислугу років за наявності відповідного 10-річного стажу. 229 прокурорів або близько 70% від числа тих, хто має І та ІІ групи, отримують пенсію з таких підстав. Майже половина загальної суми пенсій, що виплачується цим працівникам щомісяця, припадає на органи прокуратури Черкаської та Хмельницької областей.
- 4 жовтня Офіс Генерального прокурора повідомив, що голову Хмельницької МСЕК Тетяну Крупу та її сина, чиновника обласного управління Пенсійного фонду, затримали за незаконне збагачення. Згодом подібні схеми було виявлено і в інших регіональних МСЕК. Арешт Крупи став початком реформи МСЕК – ліквідації цих комісій.
- 22 жовтня Зеленський підписав указ щодо ліквідації медико-соціальних експертних комісій.