Ініціатива президента США отримати розрахунок за надану нашій країні допомогу українськими надрами знайшла розуміння у нашої влади. Чому ні? Нехай краще американці видобувають наші корисні копалини, аніж бандити, як дотепер. Це стосується і нашої області. Виявилось, що завбачливі американці виділяли кошти на аналіз наших надр ще 2021 року. Однак місцеві фахівці стверджують, що на розвідку нових родовищ потрібно буде витратити великі кошти та багато часу. А поки що американців на Рівненщині можуть зацікавити уже розвідані граніт, бурштин, мідь та торф. Окрім цього, в області робилися спроби й з пошуку діамантів, які мали позитивні результати.
Віктор Мельничук, завідувач кафедри геології та гідрології НУВГП:
— У Рівненській області в районі Корця, Рокитного та Клесова є виходи кристалічних порід. В цих кристалічних породах можуть бути рідкоземельні метали. Вони є скрізь. Інша справа — це їхня концентрація. Наскільки мені відомо, то розвіданих родовищ рідкоземельних металів на Рівненщині немає. Взагалі рідкоземельні метали — це дуже специфічна група, яка є маловивченою в Україні. Те, що вони можуть бути в українському кристалічному щиті, ніхто не заперечує. Але вони знаходяться у розсіяному стані. Через це спочатку їх потрібно геологічно вивчити. Тобто знайти придатне родовище для промислової розробки. Весь цей процес складний та фінансово затратний. Адже поки відбудеться геологічне вивчення, підрахунок запасів та промислова розробка родовища, то пройдуть роки.
Тому США на Рівненщині може зацікавити зовсім інше. У нас легкодоступною копалиною є бурштин. Адже він має приповерхневе залягання. Окрім бурштину, є поклади міді. Її чистота складає 95–99%. Поклади міді залягають не надто глибоко — на 20, 100 до 300 метрів. У рівненських базальтових кар’єрах працівники екскаваторів постійно знаходять шматки міді — вони її збирають та здають на брухт. У той час, коли в Польщі мідь видобувають у шахтах на глибині до 800–900 метрів. І у них мідь не самородна як у нас, а з сіркою. Видобувати таку мідь дуже невигідно й проблематично, проте Польща є основним постачальником міді у Європі.
Також варто згадати про величезні поклади торфу та сапропелю на Рівненщині. Торф використовують як паливний матеріал, а сапропель — це джерело органічної речовини. Цей органічний мул є одним з кращих добрив для бідних піщаних ґрунтів. Наприклад, Арабських Еміратів. Інші країни залюбки експортували б наш сапропель при налагодженні видобутку.
Ще надра Рівненщини цінні тим, що у нас є унікальні будівельні матеріали. Йдеться про базальти та граніти. У наших кар’єрах видобувають лише щебінь, який використовують при будівництві доріг. У кращому випадку — виробляємо надмогильні плити. Але у Німеччині цей щебінь переплавляють у магму. Адже базальтові камені 600 мільйонів років тому виникли з магми. З цього розплаву німці роблять керамічні труби, які ніколи не гниють. Ними замінюють у себе всю сантехніку. З цього матеріалу можна робити й бронежилети, й обшивки для космічних кораблів та інші речі. Тобто з цього каменю можна виготовляти високотехнологічну продукцію.
Щодо граніту, то це хороший облицювальний камінь. Я вже не згадую про великі родовища піску та глини. Без цих матеріалів дуже проблематично здійснювати будівництво. Є у нас і кварцовий пісок, який необхідний для виготовлення скла. Нагадаю, що через війну в українських будинках масово повилітало скло. Тому нам потрібно виготовляти скло у великій кількості. Однак наші заводи на Рівненщині спроможні виробляти лише пляшки зеленого кольору для пива, а все скло для вікон привозять з-за кордону.
Окрім уже розвіданих родовищ корисних копалин, у Рівненській області є ще так звані перспективні. Тобто поки що не доведена велика концентрація цих мінералів. Але якщо ними займатися, то на Рівненщині можуть виникнути нові розвідані родовища. Зокрема, діамантів. П’ятнадцять років тому на Рівненщині працювала геологічна експедиція, яка займалася пошуками діамантів. Дослідження проводилися поблизу сіл Кухітська Воля на Зарічненщині та Серхів, що на межі Волинської та Рівненської областей. Було знайдено дорогоцінні камені піропи, які є супутниками діамантів. Було знайдено кімберлітові породи, які є носіями діамантів. Це був проєкт, який фінансувався компанією з Канади, що займається видобутком діамантів. До нас приїздили спеціалісти з Канади, які відбирали зразки проб, які були підняті зі свердловин. Їх ящиками відправляли у Канаду, де досліджували в лабораторіях. Було підтверджено наявність дуже дрібних діамантів у тих пробах. Якщо є дуже дрібні, то мають бути й більші діаманти. Однак згодом цей проєкт заморозили.
Богдан СЛОНЕЦЬ.