Потужна злива — і рух в центрі Рівного паралізовано. І так триває уже не один десяток років. Сподіваються, що проблему підтоплення, зокрема, на вулицях Чорновола, Драгоманова та 16 Липня-, допоможе вирішити проєкт міжнародної програми «Interreg NEXT Польща-Україна 2021-2027» за кошти Євросоюзу.
Рівняни отримають близько 1,2 млн. грантових коштів, при цьому місто як свою частку вносить лише невеликий відсоток вартості проєкту. Завершити всі роботи мають до осені наступного року — сподіваються, що прокладання нових труб великого діаметру та установка сепараторів нарешті допоможе.
Партнером Рівного у цьому проєкті виступає польське місто Люблін. Якщо наше місто хоче ліквідувати підтоплення у своїй центральній частині, то поляки планують покращити мережу господарсько-побутової каналізації у себе. Обидві сторони наглядатимуть за тим, як ітимуть роботи у партнерів по проєкту і контролюватимуть одна одну. За словами представника польської сторони Даріуша Садовського, який минулого тижня відвідував Рівне, можуть обмінятися досвідом: за 14 років люблінці зреалізували «водоканальних» проєктів на суму у 180 млн. євро.
Тендер на проведення робіт у Рівному вже оголошений. Тепер чекають, хто зголоситься на реконструкцію мереж водовідведення поверхневих вод на вул. Чорновола, Драгоманова та 16 липня. Стартова сума — 53,5 млн. гривень. А початок торгів призначений уже цього тижня, на 4 липня.
Олександр Черуха, заступник директора департаменту інфраструктури та благоустрою міста:
— Як це втілюватиметься у життя, коли буде укладено контракт? У нас є центральна вулиця міста — В’ячеслава Чорновола, до якої стікається дощова вода з ділянки площею у два кілометри квадратних. Нам треба було забезпечити такі технічні характеристики, щоб під час залпових дощів ця вулиця залишалася проїзною, а дощова вода забиралася. По проєкту тут ітиме 800-міліметрова труба по вул. Чорновола, Драгоманова, 16 Липня і на зеленій зоні за вулицею Замковою розмістяться дві локальні очисні споруди — сепаратори, що мають пропускну здатність у 300 літрів в секунду. Тобто, разом буде уже 600 л/с. Далі вони підключаються до існуючих водовипусків у річку, які приведемо до ладу. Оскільки ми проходитимемо нашою мережею по вулиці Драгоманова, а це є стара частина міста, то змушені будемо застосувати метод безтраншейної прокладки труб — на ділянці від Чорновола до обласного краєзнавчого музею. Тут труба залягає на глибині до п’яти метрів. Це буде, напевно, перший проєкт у Рівному реалізований таким методом. Зважаючи на стару вузьку міську забудову, по-іншому виконати не зможемо. Вся протяжність цієї мережі складає 1600 м. У нас запроєктовано розташування 26 дощоприймачів. Розпочнемо будівництво саме з розміщення локальних очисних споруд і тоді вже підемо у зворотному напрямку до вулиці Чорновола. Цей проєкт розраховано на два роки: почнемо у цьому, закінчимо у 2026-ому.
Олена РАКС.