Гадюка. Фото: сайт Рівненський природний заповідник/Микола Скирпан
З настанням тепла на Рівненщині активізувались плазуни. Найпоширенішими видами на території області є вуж звичайний, вуж водяний та мідянка. Також в лугах чи лісах часто можна побачити гадюку звичайну, яка є єдиною отруйною змією в регіоні.
Про це в етері Українського радіо Рівне розповіла ентомологиня Рівненського обласного центру контролю та профілактики хвороб Руслана Драб.
Вона зазначила, що гадюку від інших видів змій легко відрізнити візуально. Отруйний плазун має класичне, сіро-коричневе забарвлення, характерний зигзагоподібний малюнок на спині, грубе, коротке тіло до 70 сантиметрів, тонкий хвіст і трикутну голову.
Вуж звичайний. фото: sheplis.com.ua
Вона додала, що гадюк, на відміну від вужів, рідко можна побачити в місті. Їхній ареал – ліс, луг, степ.
"Якщо є сміливість наблизитись до змії та подивитись їй в очі, то зіниці у них будуть не круглі, а вузькі. Біля річки Усті часто можна побачити вужів. До речі, жовті вушка мають лише звичайні вужі. Гадюкам тут не комфортно. Їй шумно, багато людей, транспорту та мало поживи", — розповіла Руслана Драб.
Гадюка степова. Фото ілюстративне: pixabay
Найперше, що робить змія помітивши людину – втікає. Якщо ж цього не вдається зробити, у неї буде характерна захисна реакція. Змія зігнеться в кільце, а гадюки також видаватимуть шиплячий звук. Тому, наголосила Руслана Драб, до плазунів не варто підходити, аби сфотографувати чи погладити:
"Змій не потрібно боятися, але й нервувати їх теж не можна. Побачили змію — залиште її в спокою, відійдіть на декілька метрів і вона сама втече. Не чіпайте хвіст чи голову. Бо навіть цілком безпечний, не отруйний вуж, може вкусити й це буде неприємно".
При укусі отруйної змії людина відчує сильний біль. Шкіра у місці укусу набрякає, з’явиться відчуття нудоти, можливі судоми. Місце укусу не можна припікати, розрізати. Отруту не варто відсмоктувати ротом, а також не можна накладати джгут, наголосила ентомологиня:
"Людину потрібно знерухомити, давати дуже багато напоїв. Підійде солодкий чай, вода, компот, сік. Алкоголь виключається. Варто дати таблетку антигістамінного, а краще дві. Після чого потерпілого можна доставити в лікарню".